Nazwa projektu: „Poprawa energochłonności oczyszczalni w wyniku zmiany sytemu sterowania procesem napowietrzania”
Całkowity koszt kwalifikowany projektu: 220 000 PLN
Kwota dofinansowania WFOŚiGW w Gdańsku: 220 000 PLN
Projekt współfinansowany w latach 2016-2018 ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku nr projektu: RI-18/2016; umowa nr WFOŚ/D/825/204/2016
Opis projektu:
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie zaawansowanego modelu sterowania procesem napowietrzania w dwóch gminnych oczyszczalniach ścieków w województwie pomorskim: w Gminie Luzino oraz w Gminie Somonino.
Projekt zakłada następujące cele szczegółowe:
- Napisanie modułowego programu sterowania predykcyjnego systemem napowietrzania dedykowanego dwóm oczyszczalniom w województwie pomorskim (podstawa programu wykonana z możliwością szybkiej adaptacji do innych oczyszczalni ścieków województwa pomorskiego - i nie tylko);
- Wdrożenie systemu sterowania predykcyjnego napowietrzania na dwóch wybranych obiektach wraz z montażem urządzeń pozwalających na sterowanie predykcyjne np. sond jonoselektywnych analizujących stężenie tlenu i azotu amonowego, sterowników itd.; ponadto przedstawienie eksploatatorom oczyszczalni zaleceń poprawiających efektywność procesu napowietrzania, np. poprzez określenie optymalnej eksploatacji systemu napowietrzania oraz opracowanie zaleceń dotyczących ewentualnych modernizacji układu (w tym wymiany systemu napowietrzającego).
- Określenie energochłonności systemu napowietrzania przed i po wdrożeniu systemu sterującego procesem napowietrzania na każdym obiekcie badawczym.
- Przedstawienie ogólnych możliwości wykorzystania stworzonego modułowego programu sterowania predykcyjnego systemem napowietrzania na innych oczyszczalniach ścieków o podobnej liczbie RLM bez konieczności rozbudowy istniejących układów technologicznych.
Głównym zakładanym efektem ekologicznym jaki zostanie osiągnięty w wyniku wdrożenia innowacyjnego, modułowego systemu sterowania procesem napowietrzania jest ograniczenie wskaźników energochłonności w wybranych czyszczalniach ścieków w Gminach Luzino i Somonino. Realizacja projektu i jego wdrożenie w obiektach gospodarki ściekowej pozwoli na stworzenie technologii działającej na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju województwa pomorskiego i strefy przybrzeżnej Bałtyku poprzez poprawę stanu środowiska i zrównoważone gospodarowanie jego zasobami. W związku z powyższym projekt wpisuje się w cele strategiczne i operacyjne Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie energetyki i środowiska dla województwa pomorskiego – Ekoefektywne Pomorze 2020 (RPS), a także Strategie działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na lata 2013-2016 z perspektywą do 2020 roku.