STATUT
FUNDACJI ROZWOJU INŻYNIERII LĄDOWEJ
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Fundacja pod nazwą „Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej”, zwana dalej „Fundacją” ustanowiona przez następujące osoby:
- Bożysław Bogdaniuk,
- Jacek Chróścielewski,
- Józef Judycki,
- Władysław Koc,
- Zdzisław Kowalczyk,
- Ryszard Krystek,
- Andrzej Małasiewicz,
- Czesław Szymczak,
- Andrzej Tejchman-Konarzewski,
- Henryk Walukiewicz,
- Jerzy Ziółko.
zwane dalej „Fundatorami”, aktem notarialnym sporządzonym w Gdańsku, przy ul. Narutowicza 11, dnia 30 września 1999 r., repertorium A nr 254/1999, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r. o fundacjach (Dz. U. z 1991r. Nr 46, poz. 203) ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873) oraz niniejszego statutu.
§ 2
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Fundacja, od chwili wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o jakiej mowa w art. 22 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jest organizacją pożytku publicznego.
§ 3
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą Fundacji jest Gdańsk.
- Dla realizowania swoich celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4
Fundacja używa prostokątnej pieczęci z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę.
§ 5
Fundacja może ustanawiać odznaki i medale honorowe i przyznawać je, wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
§ 6
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest minister właściwy do spraw nauki.
Rozdział II
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§ 7
Celem Fundacji jest rozwój i promocja dyscypliny naukowej „Inżynieria lądowa” w kraju i za granicą, w tym edukacja, promocja oraz działalność prewencyjna w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
§ 8
Fundacja realizuje cele Fundacji wskazane w § 7 poprzez:
- finansowanie badań naukowych,
- organizowanie i współorganizowanie oraz finansowanie wykładów, seminariów, konferencji naukowych oraz innych spotkań edukacyjnych i naukowych,
- promowanie wyników własnych badań oraz wyników badań innych placówek krajowych i zagranicznych o charakterze naukowo-badawczym za pośrednictwem działalności wydawniczej, internetu oraz innych środków przekazu,
- organizowanie i finansowanie pobytów w Polsce wybitnym naukowcom, w celu prowadzenia wykładów i badań naukowych,
- upowszechnianie wiedzy o celach Fundacji, w kraju i za granicą, za pośrednictwem radia, telewizji, wydawnictw książkowych i prasowych oraz internetu,
- tworzenie bazy danych o kadrze i działalności ośrodków naukowych w kraju i za granicą,
- dofinansowywanie placówek naukowych w kraju i za granicą,
- fundowanie stypendiów dla osób fizycznych na prace naukowo-badawcze w kraju i za granicą,
- organizowanie imprez publicznych mających na celu propagowanie najnowszych osiągnięć naukowych,
- współpracę z organami administracji państwowej i samorządowej, instytucjami Unii Europejskiej, stowarzyszeniami, ośrodkami naukowymi, placówkami kulturalno-oświatowymi, środkami masowego przekazu, osobami fizycznymi i prawnymi w kraju i za granicą.
§ 9
- Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
- Fundacja nie może:
- udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do Fundatora, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywać majątku na rzecz Fundatora, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywać majątku na rzecz Fundatora, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, ze to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
- dokonywać zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczy Fundator, członkowie organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
Rozdział III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 10
Majątek Fundacji stanowi, wniesiony przez Fundatorów, Fundusz Założycielski w kwocie 22.000,- złotych, z czego 11.000,- złotych przeznaczone zostanie na działalność gospodarczą.
§ 11
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§ 12
- Dochody fundacji pochodzą z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji i subwencji osób prawnych,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochodów z nawiązek i świadczeń pieniężnych orzeczonych za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym,
- dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, gdy uzna to za korzystne dla Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, gdy uzna to za korzystne dla Fundacji.
§ 13
Dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizacji wszystkich celów fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
§ 14
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
§ 15
Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny lub dotacji, jednorazowej lub łącznej, w wysokości równej co najmniej 100.000,- (sto tysięcy) złotych lub, gdy idzie o osoby zagraniczne, 25.000,- (dwadzieścia pięć tysięcy) dolarów USA, uzyskują, o ile wyrażą stosowne życzenie, tytuł Zasłużonego Sponsora Fundacji.
§ 16
Tytuł Zasłużonego Sponsora ma charakter osobisty.
Rozdział IV
ORGANY FUNDACJI
§ 17
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji,
- Zarząd Fundacji.
§ 18
- Rada Fundacji składa się z 5 do 10 członków.
- W skład Rady Fundacji wchodzi co najmniej jeden Fundator oraz osoby spoza Fundatorów, w tym także Zasłużeni Sponsorzy.
§ 19
- Pierwszy skład Rady Fundacji powoływany jest przez Fundatorów w drodze jednomyślnej uchwały przy obecności wszystkich Fundatorów.
- Powoływanie nowych członków Rady Fundacji, odwoływanie członków Rady Fundacji oraz ustalanie liczby członków Rady Fundacji dokonywane jest na podstawie uchwały Rady Fundacji.
- Rada Fundacji wybiera ze swego grona Prezesa i Wiceprezesa Rady Fundacji.
§ 20
- Rada Fundacji zbiera się na pisemny wniosek co najmniej jednego z członków Rady lub Zarządu, nie rzadziej niż raz do roku.
- W posiedzeniach Rady Fundacji może uczestniczyć przedstawiciel Zarządu Fundacji.
§ 21
Rada Fundacji ma uprawnienia inicjatywne, opiniodawcze i nadzorcze wobec Zarządu. Do kompetencji Rady Fundacji należy także:
- występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji;
- opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działania Fundacji;
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd;
- rozpatrywanie rocznych sprawozdań Zarządu Fundacji;
- powoływanie i odwoływanie członków Rady Fundacji, powoływanie Prezesa Rady Fundacji oraz ustalanie liczby członków Rady Fundacji;
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji, ustalanie liczby członków Zarządu Fundacji, a także określanie zasad ich wynagradzania;
- udzielanie absolutorium Zarządowi Fundacji;
- podejmowanie uchwał w przedmiocie połączenia się z inną fundacją, likwidacji Fundacji oraz zmian Statutu Fundacji.
§ 22
Uchwały Rady Fundacji zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równowagi głosów decyduje głos Prezesa Rady Fundacji.
§ 23
- Zarząd Fundacji składa się z dwóch do trzech członków i powoływany jest na czas nieoznaczony.
- Zarząd Fundacji spośród swych członków powołuje Prezesa Zarządu Fundacji.
§ 24
Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes Zarządu z własnej inicjatywy, na pisemny wniosek każdego z członków Zarządu lub każdego z członków Rady, nie rzadziej niż raz na miesiąca.
§ 25
Zarząd Fundacji:
- reprezentuje Fundację na zewnątrz,
- reprezentuje Fundację na zewnątrz,
- przyjmuje darowizny, subwencje, dotacje, spadki i zapisy,
- sprawuje zarząd majątkiem Fundacji,
- ustala wielkość zatrudnienie, zasady wynagradzania oraz środki na wynagrodzenia dla pracowników Biura Fundacji,
- podejmuje decyzje w innych sprawach niezastrzeżonych statutem dla Rady Fundacji.
§ 26
Zarząd Fundacji podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. Przy równowadze głosów decyduje głos Prezesa Zarządu Fundacji.
§ 27
Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa każdy członek Zarządu samodzielnie.
Rozdział V
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA ORAZ DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO FUNDACJI
§ 28
Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą dla uzyskania środków na realizację swych celów statutowych.
§ 29
Fundacja prowadzi odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie, który stanowią stosownie do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):
- Fundacja prowadzi odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie, który stanowią stosownie do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):
- prace badawczo – rozwojowe w dziedzinie nauk technicznych (PKD 73.10.G)
- prace badawczo – rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (PKD 73.10.H)
- działalność w zakresie architektury, inżynierii (PKD 74,20)
- działalność związana z organizacją targów i wystaw (PKD 74.84A)
- dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację.
- kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKD 80.42.B)
- pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKD 80.42.Z)
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie, który stanowią stosownie do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):
- wydawanie książek (PKD 22.11)
- wydawanie czasopism i wydawnictw periodycznych (PKD 22.13.Z)
- pozostała działalność wydawnicza (PKD 22.15.Z)
- badania i analizy techniczne (PKD 74.30.Z)
- działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego (PKD 74.20.A)
- badanie rynku i opinii publicznej (PKD 74.13.Z)
- doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego (PKD 72.10.Z)
- działalność w zakresie oprogramowania (PKD 72.20.Z)
- przetwarzanie danych (PKD 72.30.Z)
- działalność związana z bazami danych (PKD 72.40.Z)
- pozostała działalność związana z informatyką (PKD 72.60.Z)
- doradztwo w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i zarządzania (PDF 74.14.A)
- reklama (PKD 74.40.Z)
- pozostała działalność komercyjna, gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 74.84B)
- pozostała działalność usługowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 93.05.Z)
- Działalność gospodarcza Fundacji jest ściśle związana z celami jej ustanowienia.
§ 30
Dochody uzyskane z działalności gospodarczej Fundacji mogą być przeznaczone tylko na jej cele statutowe w zakresie realizacji działalności pożytku publicznego.
§ 31
Na działalność gospodarczą z majątku początkowego Fundacja przeznacza kwotę 11.000,- złotych.
Rozdział VI
ZMIANA STATUTU
§ 32
Zmiana statutu nie może dotyczyć istotnych zmian celu Fundacji.
§ 33
Decyzje w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Rada Fundacji.
Rozdział VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 34
Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
§ 35
Połączenie nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
§ 36
Decyzje w sprawie połączenia podejmuje Rada Fundacji.
§ 37
Likwidacja fundacji może nastąpić po wyczerpaniu środków finansowych i majątku.
§ 38
Decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji.
§ 39
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez właściwy Sąd Rejonowy.